گیتابو

هونزا جایی که همه جوان می‌مانند!

8 ماه پیش اخبار گردشگریدانستنی ها

حتماً برای شما هم پیش آمده که در جواب سؤال:”چند سالته؟” بپرسید:”بهم میخوره چند سالم باشه؟”. ممکن است برای گروهی از مردم سن و سال مثل یک عدد باشد و برای گروهی دیگر این عدد مثل حکم اعدام باشد! امروز در مورد مردم روستای هونزا در دره جاویدان ها صحبت می‌کنیم، مردمی که پیر شدن برایشان بی معنی است.

هونزا کجاست؟

در بخش شمالی کشور پاکستان، دره‌ای وجود دارد که به عنوان “دره جاویدان ها” شناخته می‌شود. در این دره قومی زندگی می‌کنند که با نام هونزا شناخته می‌شوند. این قوم ویژگی اعجاب‌انگیزی دارند؛ همان چیزی که باعث شده نام این دره را دره جاویدان ها بگذارند. مردم این منطقه همگی طول عمر زیادی دارند. این‌جا جایی است که سؤال پرسیدن در مورد سن و سال، بیشتر شما را گیج خواهد کرد. در این روستا اختلاف زیادی بین عدد سن افراد، با ظاهرشان مشاهده می‌کنید که شما را شگفت‌زده می‌کند. اما فکر می‌کنید راز این جوان ماندن چه چیزی باشد؟

مردم هونزا

اکسیر جوانی یا رژیم غذایی؟

مردم هونزا همگی قد و قامت بلند و کشیده دارند، پوست آن‌ها صاف و روشن است و از نظر فیزیکی قدرتمند به حساب می‌آیند. حدود 920هزار نفر در این منطقه زندگی می‌کنند که میانگین عمرشان به صد سال می‌رسد. اکثر آن‌ها حتی تا 120سالگی هم به زندگی خود ادامه می‌دهند؛ شنیدن این جمله برای افرادی که در شهر زندگی می‌کنند، حسابی تعجب‌آور است! در روستای دره جاویدان ها مردم به ندرت دچار بیماری می‌شوند، آن‌ها بسیار شاد هستند و اثری از ورم و تومور در بدنشان دیده نمی‌شود. حتی گفته شده زنان این منطقه تا سن 65سالگی تونایی بچه‌دار شدن هم دارند.

سال 1984، رسانه‌ها خبری منتشر کردند که همه را شگفت‌زده کرده بود. طبق این خبر شخصی به نام سعید عبد موبوتو، به کشور انگلیس سفر کرده بود. قطعاً سفر رفتن چیز تعجب‌آوری نیست، اما بخش عجیب ماجرا اینجاست که خدمه فرودگاه نمی‌توانستند باور کنند پاسپورتی که سعید در دست دارد، متعلق به خودش است. چون در پاسپورت سال تولد او 1823 ذکر شده بود؛ این یعنی سعید عبد 161 سال سن داشته و از نظر ظاهری اصلاً پیر به نظر نمی‌رسیده است.

شنیدن این ماجرا ذهن را به این سمت می‌کشاند که حتماً در این دره چشمه‌ای وجود دارد که نوشیدن آب آن باعث جوان ماندن می‌شود؛ در غیر این صورت داشتن عمر طولانی در این دوره و زمانه، غیرممکن به نظر می‌رسد و باید حتماً پای سحر و جادو یا قدرتی ماورایی در میان باشد. اما با کمی پرس‌وجو و تحقیق متوجه می‌شوید که هیچ کدام از این داستان‌ها حقیقت ندارد و راز آن‌ها چیز دیگری است.

هونزا

نحوه زندگی مردم هونزا در دره جاویدان ها

وقتی به سبک زندگی مردم هونزا دقت کنید،ارتباط نزدیکی بین غذا خوردن و طول عمر آن‌ها احساس می‌کنید. اولین نکته این است که آن‌ها سعی می‌کنند همیشه شاد باشند، یعنی مهم‌ترین اصل زندگی که شادی است را به درستی پیاده می‌کنند. آن‌ها فقط از مواد غذایی که از مزارع خود برداشت می‌کنند، برای تغذیه استفاده می‌کنند. این یعنی همان غذای ارگانیک که امروزه شهرنشینان‌ها بیشتر به آن توجه می‌کنند. غذای اهالی دره جاویدان ها را سبزیجات خام، دانه‌های روغنی، حبوباتی مثل گندم سیاه و جو، میوه‌های تازه، مقدار زیادی زردآلوی خشک، کمی پنیر، شیر و تخم‌مرغ تشکیل می‌دهد.

حجم غذایی که آن‌ها می‌خورند کم است و به اصطلاح خودشان را سنگین نمی‌کنند. مثلاً وعده‌ی صبحانه آن‌ها یک بشقاب کوچک زردآلوی تازه با حبوبات جوشیده و نان هندی است. مثلاً در فصل زمستان که زردآلو تازه در دسترس نیست آن‌ها از زردآلوی خشک استفاده می‌کنند. برای وعده شام هم از نان هندی، سبزیجات و میوه‌های فصل استفاده می‌کنند. زردآلو بین مردم روستای دره جاویدان ها اهمیت ویژه‌ای دارد و تقریباً عضو همیشگی سفره‌های آن‌هاست.

گوشت خوردن برای اهالی این روستا اهمیتی ندارد و خیلی کم پیش می‌آید که سراغی از گوشت بگیرند. اگر هم هوس گوشت به سرشان بزند از گوشت گوسفند یا مرغ می‌خورند.

یک نکته‌ی عجیب هم در سبک زندگی اهالی این منطقه وجود دارد که آن هم حمام کردنشان است! آن‌ها در هر فصلی از سال بدن‌هایشان را با آب سرد می‌شویند، حتی اگر دمای هوا زیر صفر باشد هم این کار را انجام می‌دهند. پیاده راه رفتن هم یکی دیگر از اصولی است که مردم هونزا از آن پیروی می‌کنند. هر روز 5 تا 20 کیلومتر پیاده راه می‌روند و از این مسئله احساس خستگی ندارند.

هونزا

نظر کارشناسان درباره مردم هونزا

یک کارشناس آلمانی به نام رالف بیرشر در کتابی به نام “هونزا مردمی که بیماری را نمی‌شناسند” نوشته: « هونزا مردمي هستند که بيماري را نمي شناسند. هونزا مردمي ميوه خوار و گياه خوار هستند که مقدار زيادي غذاي تازه می‌خورند. اکثر غذاي آنها از ميوه و سبزي تشکيل شده است. محصولاتشان کاملاً طبيعي و ارگانيک است.هرگز مشروبات الکلي نمي نوشند. در مصرف نمک زياده‌روی نمی‌کنند و پيوسته روزه می‌گيرند.»

رابرت مَک کَريسِن که یک پزشک انگلیسی از دانشگاه آکسفورد است دریاره مردم دره جاویدان ها می‌گويد: «مردم هونزا هرگز مبتلا به بيماری‌های سرطان، زخم معده، التهاب آپانديس و مشکلات روده بزرگ نمی‌شوند.» يک پزشک آلماني به نام توبی نيز می‌گويد: «مردم هونزا دچار بيماری‌های سنگ صفرا يا سنگ کليه، مشکل قلبی، فشار خون، مشکل عروقی، مشکل ذهنی، فلج اطفال، التهاب مفاصل، چاقی، قند خون و کم کاری غده تيروئيد نمی‌شوند.»

یادتان هست که گفتیم زردآلو عضو همیشگی سفره‌ی مردم این سرزمین است؟ همین زردآلو اثر شگفت‌انگیزی در سلامت جسمی آن‌ها دارد. از آن‌جایی که زردآلو سرشار از ويتامينِ ضد سرطان B17 است، باعث شده که سرطان و تومورها از این مردم دور بماند. البته امروزه غذاهای صنعتی به مردم هونزا هم رسیده و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در سیستم گوارشی آن‌ها و پوسیدگی دندان‌هایشان شده است.

از معنی نام کشورها چه می دانید؟

0
    © 2020