گیتابو

برای اطلاع از ممنوع الخروجی چه کار کنیم؟

8 ماه پیش اخبار گردشگریدانستنی ها

همه ما با کلمه‌ی ممنوع الخروج آشنا هستیم. معنی این کلمه از اسمش کاملاً پیداست. وقتی ممنوع الخروج می‌شوید یعنی نمی‌توانید از مرزهای کشور خارج شوید. اما مشکل اینجاست که وقتی کسی ممنوع الخروج می‌شود، به او اطلاعی داده نمی‌شود. یعنی ممکن است با یک چمدان پر راهی سفر شده باشید و در فرودگاه منتظر باشید؛ لحظه‌ی آخر و دقیقه 90 تمام نقشه‌هایتان نقش بر آب شود و متوجه شوید که ممنوع الخروج هستید. این حادثه می‌تواند بزرگترین بد بیاری عمرتان باشد و برنامه‌هایتان برای تفریح و سفر را به کلی به هم بریزد. اگر نمی‌دانید برای اطلاع از ممنوع الخروجی باید چه کارهایی انجام دهید می‌توانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و در این مورد بیشتر آگاه شوید.

اطلاع از ممنوع الخروجی

نحوه‌ی اطلاع از ممنوع الخروجی

همان‌طور که گفتیم اگر شما به هر دلیلی ممنوع الخروج شوید، کسی به شما پیغامی در این باره نمی‌فرستد و از این مسئله شما را مطلع نمی‌کند. ممکن است این مسئله شما را حسابی غافلگیر کند، پس باید از طریق راه‌حلی این مشکل را حل کنید. برای اطلاع از ممنوع الخروجی چند راه پیش رو دارید:

راه اول: برای جلوگیری از غافلگیرشدن در فرودگاه باید از قبل به این مسئله فکر کنید. یعنی قبل از این که برای سفرتان اقدامی کنید، به اداره گذرنامه بروید و با ارائه‌ی اصل پاسپورت از ممنوع الخروج بودنتان مطلع شوید.

راه دوم: اگر جزو آن دسته از افراد باشید که حال‌وحوصله‌ی فضاهای اداری را ندارند یا به‌خاطر شرایط شغلیشان نمی‌توانند در ساعات اداری به کارهای شخصی رسیدگی کنند، احتمالاً شما هم همیشه دنبال راهی هستید که کارهایتان را تلفنی یا از طریق اینترنتی اقدام کنید. از تیر ماه سال 97 به بعد، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه‎‌ای برای استعلام ممنوع الخروجی در نظر گرفته است.

برای این کار فقط لازم است اطلاعات شخصیتان را در اختیار داشته باشید. از طریق سایت exitban.ssaa.ir می‌توانید برای استعلام ممنوع الخروجی با کد ملی اقدام کنید. توجه داشته باشید که هنگام ورود به این سایت حتماً فیلترشکن را خاموش کنید.

اطلاع از ممنوع الخروجی

دلایل ممنوع الخروج شدن

5گروه برای خارج شدن از مرزهای کشور به مشکل برمی‌خورند:

  1. کسانی که بدهی‌های مالیاتی داشته باشند.
  2. کسانی که به خاطر حکم دادگاه یا صدور اجرائیه در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدهکار شناخته شده‌اند.
  3. کسانی که به تشخیص مقامات قضایی و به دلیل مصلحت کشور از خروج آن‌ها جلوگیری می‌شود.
  4. کسانی که به خاطر ولگردی، سرقت، کلاه‌برداری یا هر جرم دیگری در خارج از کشور سوءسابقه دارند.
  5. کسانی که دریافت پاسپورت و خروجشان از کشور به شخص دیگری بستگی دارد. (مثلاً پدر یا همسر باید در موافقت‌نامه کتبی اعلام کند که با خروج شخص از کشور مشکلی ندارد.)
دلایل ممنوع الخروج شدن

چگونگی رفع ممنوع الخروجی

بر اساس ماده 17 قانون گذرنامه، دولت این اختیار را دارد که برای افرادی که در بالا ذکر کردیم، گذرنامه صادر نکند یا از خروج آن‌ها از کشور جلوگیری کند. طبق این قانون دولت اجازه دارد از خروج این افراد تا زمان رفع بدهی و یا دریافت رضایت از طلبکار، شخص را ممنوع الخروج اعلام کند. پس راه رفع ممنوع الخروجی پرداخت بدهی می‌باشد.

مدت اعتبار ممنوع الخروجی

دادگاه طبق قانون 133 آیین دادرسی کیفری این اجازه را دارد که از خروج فرد از کشور بر اساس جرمش جلوگیری کند. مدت اعتبار این ممنوع الخروجی 6ماه یک‌بار در نظر گرفته شده است. طبق صلاح دید دادگاه این اعتبار ممکن است هر 6ماه یک‌بار باز هم تمدید شود.

برترین هتل های لاکچری کیش کجا هستند


0
    © 2020